Türk Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Bahadır ERDEM TEV Kurumsal Davet Etkinliğine katıldı.

Prof. Dr. Bahadır Erdem Yazdı: Vatandaşlık Hakları Açısından 15 Temmuz

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Bahadır Erdem, milletin ‘15 Temmuz’ direnişini ‘vatandaşlık hukuku’ perspektifinden kaleme aldı.

Çocuk İstismarcıları Terör Suçlusu Gibi Muamele Görmeli

Prof. Dr. Bahadır Erdem, kadın ve çocuklara yönelik suçlara karşı hazırlanan yeni yasa tasarısının istismara uğrayan çocukların hayatında neleri değiştireceğine ilişkin Sabah Gazetesine açıklamalarda bulundu.

Çalıştırmak da Yasal Evlendirmek de

Aile Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, çocuk haklarının daha etkin korunabilmesi için önerilerde bulundu.

Türkiye'nin Çocuk Karnesi

Çocuk ve Haklarını Koruma Platform Hukuk Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, 20 Kasım Dünya Çocuklar Günü'nde Aljazeera Türk'e çocuk haklarının korunmasına ilişkin mevzuata ve uygulamaya yönelik açıklamalarda bulundu.

Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu Kuruldu

Türkiye'de çocuğun yüksek yararını gözetmek için dernekler bir araya gelerek "Çocuk ve Haklarını Koruma Platformu" kurdu. Hukuk Komitesi adına Aile Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, hukuk mevzuatının tamamında çocuk yaşının 18 olarak belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Türk Kadınının Siyaset ve Toplumdaki Yeri Konferansı Düzenlendi

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi ve Aile Hukuku Derneği’nin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla ortaklaşa düzenlediği, "Cumhuriyetin 90. Yılında Türk Kadınının Siyaset ve Toplumdaki Yeri" konulu konferans, Türkiye’deki kadın haklarının mevcut durumunu ve kadınların başlıca sorunlarını masaya yatırdı.

İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı, "Cumhuriyetin 90. Yılında Türk Kadınının Siyaset ve Toplumdaki Yeri" konferansı, CHP İstanbul Milletvekili Ayşe Danışoğlu, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yıldırım Üçtuğ, İstanbul Kemerburgaz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükran Şıpka, Aile Hukuku Derneği Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem, İstanbul Barosu'ndan Av. Sevim Akat ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Günseli Öztekin Gelgel’in katılımıyla gerçekleşti.

Uluslararası Arenada Türk İmzası

Uluslararası Özel Hukukun Birleştirilmesi Enstitüsü (UNIDROIT) Yönetim Konseyi üyeliğine, 63 üyenin 49’unun oyunu alarak seçilen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Erdem/Erdem Hukuk Bürosunun kurucu ortağı Prof. Dr. Bahadır Erdem, T.C. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından Türkiye Cumhuriyetini en üst düzeyde temsil eden kişiler arasında gösterildi. UNIDROIT’in milletlararası sözleşmelerin yapıldığı birkaç uluslararası kuruluştan biri olduğunu belirten Erdem, Türkiye’nin ilk kez yönetim kurulunda temsil edilmesinin ülkemizin uluslararası arenada etkinliğinin artmasını sağlayacağını ifade etti. 

 

Uluslararası Ticaretimizin Karnesi Siyasetimizden Daha İyi

 

Türkiye Cumhuriyetini temsilen Uluslararası Özel Hukukun Birleştirilmesi Enstitüsü (UNIDROIT) Yönetim Konseyine seçilen İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi ve Erdem/Erdem Hukuk Bürosunun kurucu ortağı Prof. Dr. Bahadır Erdem, Türkiye'nin uluslararası ticaretteki yeri ve hukuki altyapısı hakkında Aksiyon Dergisine açıklamalarda bulundu. Uluslararası ticaretimizin karnesi siyasetimizden daha iyi olduğunu vurgulayan Erdem, Türkiye'de etkin bir Uluslararası Tahkim ve Uluslararası Finans Merkezlerinin kurulabilmesi için gerekli hukuki altyapının var olup olmadığını cevaplandırdı.

 

 

Prof. Dr. B. Bahadır Erdem Teke Tek Programında Uluslararası Velayet Sorunlarını Anlatıyor

Çocuğum Olmadan Asla Platformu kurucusu ve Erdem/Erdem Hukuk Bürosunun kurucu ortağı Prof. Dr. B. Bahadır Erdem, Fatih Altaylı'nın sunduğu Teke Tek Programında "Uluslararası Velayet Sorunlarını" anlatıyor...

 

30.05.2011 Tarihli Milliyet Gazetesi

Erdem, “66. madde birçoğumuza göre kutsal. Bir değişiklik üniterliği bozar! Tam tersi. 66 değişmezse üniter yapının değişme ihtimali ortaya çıkar” diyor. Prof. Dr. B. Bahadır Erdem, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı öğretim üyesi. Ama bu anabilim dalı dışında verdiği bir ders var ki, amfileri ağzına kadar dolduruyor: Vatandaşlık Hukuku. Bu ders, şimdi bir de kitaba dönüştü. Erdem’in “Türk Vatandaşlık Hukuku” kitabı Beta Yayınları tarafından basıldı. Prof. Dr. Erdem’in üniter yapı ve vatandaşlık tanımı üzerine söyledikleri, özellikle seçime kısa süre kala gittikçe ısınan siyasi gündem içinde dikkat çekici.

 

Sosyal Medya, Sosyal Adalet ve Sosyal Devlet Üzerine


Bir Levent Kaan Gündoğdu röportajıdır.  Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Parrhesia derginin ikinci sayısındaki konuğum İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. B. Bahadır Erdem. Kendisi okuduğum fakültenin hocalarından olmasına rağmen henüz dersini almadığımdan tanışmışlığımız yok, ancak etkili bir Twitter kullanıcısı. Sayısal bir veri isterseniz belki sadece 881 takipçisi (14.08.2012 itibariyle) olduğunu görürsünüz(@BBahadirErdem). Ama öğrenci takipçileriyle diyalogu ve sakınmadan yazıya döktüğü muhalif söylemleriyle ilgi odağı olmayı, aldığı RTler sayesinde yazdıklarını on binlere duyurmayı başarabilen; kendisini “profesyonel kız babası ve karısına aşık bir profesör” olarak tanımlayan bir akademisyen karşınızdaki.