Prof. Dr. B. Bahadır Erdem is commentating the issues of international custody in Teke Tek Programme

Prof. Dr. B. Bahadır Erdem is founder of “No Without My Children Platform” states that Turkey has many obstacles in the cases of international child abduction.

 

 

 

Our International Trade Indications  are Better Than Politics 


Prof. Dr. B. Bahadır Erdem, is the founding senior partner of Erdem/Erdem Law Firm and the first official member representing Republic of Turkey in the Governing Council of International Institute for the Unification of Private Law (UNIDROIT),   has made statement to Aksiyon Magazine concerning Turkey’s position in international trade and its legal infrastructure. Erdem, has answered whether centres of international arbitration and finance may be established effectively in Turkey. 

 

 

Prof. Dr. B. Bahadır Erdem has been elected UNIDROIT Governing Council Member as representative of Republic of Turkey.

 
 
Erdem, private international law practitioner and professor at Istanbul University Department of Private International Law member, has received 49 votes out of 63 Member States. Erdem stated that UNIDROIT is crucial institution to harmonize private law of States. He continued hereupon Turkey will play more active role than the past.
 

 

30.05.2011 Tarihli Milliyet GazetesiErdem, “66. madde birçoğumuza göre kutsal. Bir değişiklik üniterliği bozar! Tam tersi. 66 değişmezse üniter yapının değişme ihtimali ortaya çıkar” diyor.

Prof. Dr. B. Bahadır Erdem, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı öğretim üyesi. Ama bu anabilim dalı dışında verdiği bir ders var ki, amfileri ağzına kadar dolduruyor: Vatandaşlık Hukuku. Bu ders, şimdi bir de kitaba dönüştü. Erdem’in “Türk Vatandaşlık Hukuku” kitabı Beta Yayınları tarafından basıldı. Prof. Dr. Erdem’in üniter yapı ve vatandaşlık tanımı üzerine söyledikleri, özellikle seçime kısa süre kala gittikçe ısınan siyasi gündem içinde dikkat çekici.

 

Sosyal Medya, Sosyal Adalet ve Sosyal Devlet Üzerine


Bir Levent Kaan Gündoğdu röportajıdır. This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Parrhesia derginin ikinci sayısındaki konuğum İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Milletlerarası Özel Hukuk Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. B. Bahadır Erdem. Kendisi okuduğum fakültenin hocalarından olmasına rağmen henüz dersini almadığımdan tanışmışlığımız yok, ancak etkili bir Twitter kullanıcısı. Sayısal bir veri isterseniz belki sadece 881 takipçisi (14.08.2012 itibariyle) olduğunu görürsünüz(@BBahadirErdem). Ama öğrenci takipçileriyle diyalogu ve sakınmadan yazıya döktüğü muhalif söylemleriyle ilgi odağı olmayı, aldığı RTler sayesinde yazdıklarını on binlere duyurmayı başarabilen; kendisini “profesyonel kız babası ve karısına aşık bir profesör” olarak tanımlayan bir akademisyen karşınızdaki.